Serviso pagalbininkai

Serviso pagalbininkai

Pamenate, kaip garsioje animacinėje pasakoje „Auksinis žiedas“ ant kelmo užšokdavo miniatiūriniai vyrukai ir drąsiai šaukdavo: „Ko reikia, naujasis (senasis) šeimininke?“ Jie besąlygiškai vykdydavo bet kokius norus, nuo menkiausių užgaidų iki sudėtingų pramoninių užduočių, pvz. inžinerinius kristalų teleportacijos tilto į Paryžių ir atgal, darbus. Štai tokie universalūs šaunuoliai beveik visuose darbiniuose procesuose yra ir automobilių servisų srityje. Tuo tarpu kiekvienas meistras turi tiesiog turėti šių pagalbininkų po ranka, jei ne stebuklingame žiede, tai mažų mažiausiai ant darbinio stalo. Šiame straipsnyje, mes pristatome nepamainomus automobilių servisų pagalbininkus – įvairių rūšių garsios Vokietijos įmonės „LIQUI MOLY“ sutepimo produktus.

Yra dar vienas sutapimas su sena gera pasaka – kaip ir animaciniame filmuke, šie magiški pagalbininkai (visumoje tepalai, sutepimo produktai) funkciškai labai panašūs vienas į kitą. Be to, daugumoje taškų, vietų, kurioms naudojami, jie gali būti pakeičiami vienas kitu, nes jų visų pagrindinė misija – sumažinti trintį ir suteikti apsaugą nuo aplinkos poveikio. Tačiau yra ir didelis skirtumas, kartais tam tikriems trinties taškams, centrams, skirtingų medžiagų ar detalių susijungimo vietoms reikia skirtingų vieno ar kito tepalo komponentų. Todėl „LIQUI MOLY“ produktų gamoje yra ne trys „drąsuoliai“, bet didžiulis jų pasirinkimas. Mes išsirinkome keturias pagrindines priemones, kurių taikymo sritis yra labai plati, jos gali būti naudojamos pačioms įvairiausioms automobilių vietoms.

Wartnung-Spray Weiss („baltas tepalas“) Art.3075


Baltas tepalas žinomas jau pakankamai seniai. Jo funkcija – mechaninių dalių sutepimas. Savo paprastą pavadinimą tepalas gavo dėl savo pagrindinės sudedamosios dalies – organinio bentonito tirštiklio (tai yra pagrindins šio ir kitų tepalų skirtumas). Dėl savo savybių baltas tepalas pritraukia mažiau dulkių, nei kiti tepalai. Taigi šis tepalas yra atstumiantis purvą, dulkes. Kadangi tepalas pritraukia mažiau purvo, jis kartu neptritraukia ir papildomo purvo ant juo išteptų detalių. Su tuo susijusi ir tepalo naudojimo sritis, tai – ganėtinai atviros automobilio vietos, į kurias lengviausiai patenka drėgmė ir purvas. Daugelis automobilių gamintojų nurodo naudoti šį tepalą automobilio spynoms, durelių, kapoto, bagažinės ir t.t. vyriams sutepti. Be to jis naudojamas velenų, šarnyrų, traukių, kreipiamųjų bėgių, grandinių, spyruoklių ir t.t. sutepimui. Be abejo, baltą tepalą gamina ir kiti automobilinės chemijos gamintojai, tačiau „LIQUI MOLY“ savo žinomo vardo dėka garantuoja aukščiausią šio tepalo ir jo komponentų kokybę. Balto “LIQUI MOLY“ tepalo veikliosios medžiagos funkcionuoja didžiuliame temperatūros diapazone: nuo -300C iki +2500C, kas savaime viską pasako. O tepalas purškiklio pavidalu supaprastina jo naudojimą ir praplečia naudojimo sritis.

Silicon – Spray („silikonins purškiklis“) Art.3310, 3312


Tokį patį šiluminį atsparumą, iki +2000C garantuoja ir silikoninis „LIQUI MOLY“ tepalas. Jis skirtas automobilių stogalangių ir sėdynių plieniniams bėgiams sutepti. Automobilių gamintojai nurodo naudoti šį tepalą būtent šioms automobilių dalims. Kadangi šis tepalas yra atstumiantis vandenį, jos savybės itin svarbios ir reikalingos automobilio stoglangių konstrukcijai. Kai kurie automobilių gamintojai nurodo šį tepalą naudoti ir vyrių bei spynelių sutepimui. Europos automobilių gamintojai šioms vietoms dažniausiai renkasi baltąjį tepalą, o Korėjos ir Japonijos – silikoninį tepalą. Dažniausiai, tiek automobilių meistrai, tiek jų šeimininkai silikoninį tepalą naudoja automobilio durelių sandarinimo gumoms sutepti. Kadangi silikoninis tepalas itin gerai įsigeria į gumą (juk ir guma gaminama naudojant silikoną), žiemos periodu, nukritus temperatūrai arba po automobilio plovimo, kad neužšaltų automobilio durelės, būtent toks tepalas naudojamas automobilio durelių gumų sutepimui. Silikonas atkuria sandarinimo gumų elastingumą ir neleidžia vandeniui užšalti tarp durų. Kartais silikono tepalas naudojamas šiek tiek neįprastai, pavyzdžiui suvirinimo proceso metu, riebalų sluoksniu apsaugoti paviršius nuo virinimo medžiagų lašų, kad tie paviršiai irgi nebūtų suvirinti. Šiuo tikslu jie sutepami silikoniniu tepalu. Po to suvirinimo liekanos lengvai pašalinamos beveik nuo visų paviršių. Šiam tikslui, be abejo, yra specialių priemonių, tačiau smulkiems suvirinimo darbams gali pagelbėti ir silikoninis tepalas. Nors silikonins ir baltas tepalas naudojami sąlyginai uždaruose automobilio taškuose, ne automobilio išorinėse vietose, bet reiktų paminėti ir tai, kad silikonas nekenkia ir laku padengtiems, dažytiems paviršiams.

Silikoninis tepalas dar naudojams norint pašalinti automobilio plastmasinių detalių girgždėjimą. Šiuolaikinių, ypač ekonominės klasės automobilių problema – pigesnės plastmasės naudojimas. Išrenkant ir surenkant prietaisų skydelį, dureles, visur rekomenduojama naudoti silkoninį tepalą, kadangi silikonas mažina trintį bet kurių medžiagų porose: plastiko ir plastiko; gumos ir metalo, plastiko ir metalo. Šio tipo tepalas yra neutralus plastikui ir gumoms, tačiau pasižymi ir puikiomis sutepimo ir vandenį atstumiančiomis savybėmis. Daugelyje automobilių servisų šis silikonins tepalas užima antrą vietą pagal naudojimo dažnumą. Tam tikra prasme jo naudojimo įvairovę galima palyginti su vazelino naudojimo įvairove medicinoje.

Tačiau nereiktų pamiršti, kad riebus silikonas pritraukia dulkes, todėl senose mašinose plastikinių paviršių girgždėjimas gali vėl atsirasti dėl abrazyvinių dulkių dalelių tarp jų. Todėl itin dulkėtose vietose silikonins tepalas pilnai neišsprendžia girgždėjimo problemų, tačiau tokioms vietoms ir sąlygoms yra skirtas kitas produktas, kuris pilnai pašalina šia problemas. Tai Ptfe-Pulver-Spray tepalas.

Ptfe-Pulver-Spray (PTFE (teflono) purškiklis) Art.3076


Tai – tefloninis tepalas, naudojamas įvairių medžiagų trinčiai sumažinti: sėdynių, stoglangio bėgeliams ir pan. Didžiausias jo privalumas ir pagrindinis skirtumas nuo kitų tepalų yra tai, kad teflonins tepalas – sausas. Pats teflonas savaime yra labai slidus ir liečiantis metalui su metalu arba plastikui su plastiku teflonas nebijo ne tik vandens, bet ir rūgščių, druskos ir kitų ėsdinančių priemaišų, jis yra absoliučiai chemiškai neutralus. Užtenka tik švaraus paviršiaus prie kurio turi prikibti teflonas. Skirtingai nei visi riebaliniai  tepalai, šis tepalas nepritraukia purvo ir dulkių. Gali būti naudojamas didelėmis apsukomis veikiantiems mechanizmams, pvz. dantračiams, volams, grandinėms, kadangi šis tepalas neišsitaškoNet anksčiau paminėtoms vietoms, tokioms kaip spynos, šis tepalas yra nepamainomas, juk teflonas ne tik nepritraukia dulkių ir smėlio, bet ir vandens, o šios vietos yra nuolat veikiamos drėgmės.

Iš pradžių pats tepalas yra skystas, bet padengus juo paviršių jis išdžiūsta. Tai puikiai mažina trintį tarp detalių. Vėl gi, šis tepalas naudojamas ir automobilio stoglangiams, salono plastikinėms detalėms, juk jis yra efektyvus net kai yra labai daug dulkių. Po nuriebalinimo ir padengimo tefloniniu tepalu, jeigu yra būtinybė, ant jo galima tepti kitus riebius tepalus. Šiuo atveju teflonas nepakenkia ir nesumažina riebiųjų priemonių veikliųjų medžiagų veikimo, bet dar pagerina jų veikimą.

 

Haftschmier – Spray (komponentinis tepalas) Art.4084


„LIQUI MOLY“ asortimente yra dar viena priemonė, priešinga silikoniniam ir baltam tepalui. Tai – aukščiausios kokybės, termiškai stabilus komponentinis tepalas, pasižymintis puikiomis sukibimo ir atsparumo išsitaškymui nuo judančių detalių savybėmis. Tokio tepalo praktiškai neįmanoma nuplauti nei vandeniu, nei cheminėmis plovimo priemonėmis, tepalas yra labai lipnus ir sunkiai nuplaunamas. Šios savybės ir lemia tepalo paskirtį. Automobilių servisuose Haftschmier-Spray naudojamas automobilių pakabos dalims, kurias  vėliau sunku atsukti. Jis rekomenduojamas naudoti srieginėms jungtims, guminėms įvorėms („sailenblokams“) ir t.t.. Komponentinis tepalas gaminamas sintetiniu, polimerų mišinio pagrindu, kuris daro tepalą tokiu lipniu. Tačiau skirtingai nuo ličio, kuris pasižymi panašiomis savybėmis, tačiau greitai nusiplauna, komponentinio tepalo konsistencija yra tokia, kad jis tįsta kaip voratinklis.

Būdamas toks tąsus ir lipnus tepalas pasižymi puikiomis savybėmis, apsaugančiomis nuo korozijos. Jis apsaugo visus metalus nuo rūdžių labai ilgą laiką. Tepalas išlieka keletą metų, per kuriuos visi kiti tepalai išsiplauna.

Labai dažnai jis naudojamas ne tik automobiliuose, bet ir didelėmis apsukomis veikiančiuose mechanizmuose, pavyzdžiui dantračiuose. Dėl savo tąsumo tepalas neišsitaško net veikiant didelei išcentrinei jėgai. Kadangi tepalas pasižymi puikiomis sukibimo (lipnumo) savybėmis, Haftschmier-Spray taip pat galima naudoti ir kitoms automobilio vietoms, kurioms naudojami ir aukščiau minėtieji tepalai – pvz. vyriams, ir ne tik automobiliniams, bet ir pvz. garažo vartų vyriams, lauko durų vyriams ir kt. Tačiau tepalą bet kokiu atveju reikia naudoti protingai ir atitinkamais kiekiais, o prieš tai buvusį tepalą geriausia išvalyti, kad ant jo nesikauptų dulkės, nes šis komponentinis tepalas yra labai lipnus.

Vienintelės vietos, kur nereiktų naudoti šio tepalo yra tos, į kurias patenka daug dulkių ir purvo, pvz. spynoms. Tačiau vyriams, šarnyrams, traukėms ir pan. kur apsauga yra svarbesnė nei apdulkėjimas, šis tepalas yra nepamainomas. Reiktų paminėti ir tai, kad Haftschmier-Spray tepalas pasižymi ir pakankamai plačiu darbinės temperatūros diapazonu, kuriame ji nepraranda savo veikliųjų medžiagų efektyvumo. Viršutinė šio tepalo darbinės temperatūros režimo riba siekia +1500 C.

Pradedančiajam automobilių priežiūros specialistui gali iškilti klausimas: jei visi tepalai yra panašaus veikimo, kam reikia jų daug ir skirtingų? Tačiau „LIQUI MOLY“ ir siūlo pačią plačiausią visokio pavidalo tepalų gamą, nuo sauso tefloninio tepalo iki specifinio, su itin stipriu lipnumu pasižyminčiomis savybėmis, tepalo būtent profesionaliam naudojimui. Platus sutepimo priemonių asortimentas yra kaip ir gerų instrumentų, kurių per daug nebūna. Profesionalas, gerai išmanantis konstrukcija ir vienos ar kitos vietos probemą, gali parinkti labiausiai tinkamą ir efektyviausią sutepimo priemonę kikevienam konkrečiam atvejui. Žinoma daugelio šių priemonių naudojimo paskirtys yra panašios, ir gali būti keičiamos viena kita, tačiau esant būtinybei reikia parinkti tinkamiausią, pagal savo sudėtį ir veikimą, priemonę vienai ar kitai problemai išspręsti. Juk atstuktuvų yra irgi visokiausių, nors jų visų funkcija – ta pati. Platus instrumentų pasirinkimas kiekvienai darbų rūšiai ir skiria instrumentus skirtus profsionaliam naudojimui nuo instrumentų, skirtų buitiniam, asmeniniam naudojimui. Būten automobilių servisų profesionalams „LIQUI MOLY“ siūlo beveik visus galimus priemonių variantus, priklausomai nuo vykdomų procesų specifikos ir sąlygų. Profesionalo darbo priemonės turi būti plačios įvairovės, kad jis savo misiją atliktų greitai ir maksimaliai kokybiškai. Būtent autoservisams ir juso dirbantiems profesionalams ir yra skirta plačiausia straipsnyje aptartų ir kitų automobilinės chemijos „pagalbininkų“ gama.